Parkurové skákání
Pravidla parkurového skákání antropomorfních koní, verze 1.2. Tato pravidla jsou platná ode dne vyhlášení, 7. srpna 2009.
Všeobecná ustanovení
- Parkurové skákání je soutěží, při které se za různých podmínek prověřují dvojice jezdců a koní na parkuru s překážkami. Tyto soutěže mají prokázat klid, uvolněnost, sílu a dovednost koně při skákání a dovednost jezdce v ovládání koně.
- Jestliže se dvojice dopouští chyb, je za ně penalizována. Vítězem se stává dvojice s nejmenším počtem trestných bodů.
- Všichni soutěžící se musejí řídit zásadami fair play.
Účastníci
- Do soutěže nastupují účastníci vždy ve dvojicích jezdce a koně. Jedna osoba smí v rámci jedné soutěže vystupovat v roli jezdce i koně, pokud tím nenarušuje průběh soutěže.
- Účastníci jsou povinni přihlásit se dle pokynů pořadatele (zejména včas a předepsaným způsobem). Pořadatel zapíše jejich jména do výkazu o průběhu a výsledcích a přidělí jim startovní číslo.
- Povinným vybavením jezdce je jezdecký nebo drezurní bič.
- Kůň smí být vybaven dle uvážení jezdce jakýmkoliv způsobem, pokud tím není ohrožena bezpečnost ostatních závodníků. Například postrojem, ohlávkou, vodítkem, análním kolíkem a podobně.
- Jezdec zodpovídá za chování svého koně a je povinen zajistit, aby jeho kůň neohrožoval plynulost soutěže, neohrožoval diváky a neznečisťoval prostory konání soutěže. Taktéž sám je povinen zdržet se jednání, které by k tomu vedlo. V případě porušení této povinnosti může být dvojice vyřazena ze soutěže.
Překážky
- Parkur se skládá nejméně z pěti, nejvíce patnácti překážek.
- V parkuru musí být zastoupeny nejméně dva z následujících typů překážek:
- Svislá překážka: Taková, kde všechny prvky, ze kterách se skládá jsou umístěny ve stejné svislé rovině a ani na straně odskoku a doskoku neleží žádná bariera, proutěnka apod.
- Šířková překážka: Taková překážka, jejíž překonání vyžaduje výkon jak ve skoku do výšky tak do dálky.
- Vodní příkop: Šířková překážka, která není doplněna žádnou překážkou před, nad, nebo za vodní hladinou.
- Kombinace a vzdálenosti: Skupina dvou, tří nebo více překážek, na jejichž překonání je třeba dvou a více skoků.
- Kůň je povinen překážky překonat v určeném pořadí a směru.
- Pořadí překonání překážek je určeno čísly na přední straně překážky. Číslice musí být dostatečně kontrastní proti pozadí a jejich výška musí být nejméně 80 mm.
- Směr překonání překážek je určen pomocí barevných vlajek nebo podobným způsobem. Červená vlajka je umístěna na pravé straně překážky, volitelně bílá vlajka na straně levé.
- V průběhu překonávání parkuru smí jezdec jít (běžet) před koněm, za ním nebo vedle něj, ve vzdálenosti nejvýše 2.5 metru.
- Všem účastníkům musí být před začátkem závodu umožněno projít si parkur a nejméně jeden zkušební skok přes každou překážku.
Hodnocení
- Cílem dvojice je projít celý parkur a získat přitom minimum trestných bodů. Při shodném počtu trestných bodů vítězí dvojice, která parkur prošla v nejkratším čase.
- Trestné body se udělují takto:
- 1 trestný bod za poboření překážky; pokud spadne pouze jiné břevno než horní (profil překážky zůstane zachován) není dvojice penalizována,
- 1 trestný bod za zastavení před překážkou,
- 3 trestné body za první odmítnutí poslušnosti koně.
- Dvojice je v daném kole vyloučena:
- při druhém odmítnutí poslušnosti koně,
- pokud kůň nepřeskočí některou z překážek,
- pokud kůň přeskočí překážku v chybném pořadí,
- neprojde-li startem nebo cílem,
- opustí-li kůň kolbiště jinak než cílem.
- Běží se nejméně dvě, nejvýše pět kol, započítává se nejlepší dosažený výsledek, v případě rovnosti druhý nejlepší atd.
Povinnosti pořadatele
- Zajistit vhodné kolbiště a překážky.
- Provést registraci závodníků.
- Řádně vyplnit Výkaz o průběhu a výsledcích závodu a zajistit jeho doručení ACHAK.
- Delegovat rozhodčího, rozhodčím nesmí být nikdo ze závodníků.